Clockenflap 2012 - The Line up

author: Timable, 30 Nov 2012 (Fri) 11:07pm


Line up for Saturday (December 1)

Harbour Flap Stage
21:00 - 22:00 Primal Scream (UK)
19:15 - 20:00 Azealia Banks (USA)
18:15 - 18:45 Chochukmo (HK)
17:15 - 17:45 Shamus Dark featuring Eugene Pao (UK & HK)
16:15 - 16:45 Sandwich (PH)
15:00 - 15:45 Phildel (UK)
14:00 - 14:30 31G (HK)
13:00 - 13:30 Hungry Ghosts (HK)

Your Mum Stage
20:15 - 21:15 Sneaky Sound System (AUS)
18:45 - 19:30 !!! (USA)
17:45 - 18:15 Noughts And Exes (HK)
16:45 - 17:15 The Lee's (HK)
15:45 - 16:15 G La G La Di Guo (HK)
14:45 - 15:15 Poubelle International (HK)
13:45 - 14:15 The Sleeves (HK)
12:45 - 13:15 Cobra. Cobra? Cobra! (HK)

Pigeon Stage
17-30 - 18:00 Little Barrie (UK)
17:00 - 17:30 DJ Steve Bruce (HK)
16:15 - 17:00 The People (HK)
15:15 - 15:45 Tom Read (HK)
14:15 - 14:45 Bella Elektra
13:15 - 13:45 Hong Kong Welsh Male Voice Choir (HK)

Timeout Stage
19:00 - 22:00 Silent Disco (UK)
18:00 - 18:30 Lucy Rose (UK)
17:00 - 17:30 Charlie Lim (SG)
15:45 - 16:15 Lil' Ashes (HK)
14:45 - 15:15 Sun Eskimos (HK)
13:45 - 14:15 Stuart Lennon & Marie Witt (HK)
12:45 - 13:15 Mango532 (HK)

Robot Stage
20:10 - 21:00 Uptown Rockers (HK)
18:45 - 19:15 DJ Enso XXX (HK)
17:45 - 18:15 Reykjavictim (CN)
16:45 - 17:15 Barry Fratellis
15:45 - 16:15 Sushi Robot (HK)
14:30 - 15:00 Yuen Chi Chung (HK)

New Era Stage
21:15 - 22:00 Ocean Lam (HK)
19:30 - 20:15 Dan F (HK)
18:15 - 18:45 Miko Van Chong (HK)
17:15 - 17:45 Black Bart (HK)
16:15 - 16:45 Ray's Dollar Disco (HK)
15:15 - 15:45 Casey Anderson (HK)
14:15 - 14:45 Diego

Kite Stage
20:20 - 22:00 Small & Tall presents Adultnapper (HK)
19:20 - 20:20 Small & Tall (HK)
18:20 - 19:20 W Burn Lab DJs (HK)


Line up for Sunday (December 2)

Harbour Flap Stage
21:00 - 22:00 Klaxons (UK)
19:00 - 20:00 Alt-J (UK)
18:00 - 18:30 Jun Kung (HK)
17:00 - 17:30 The Rubens (AUS)
16:00 - 16:30 DP (HK)
15:00 - 15:30 Modern Children (HK)
14:00 - 14:30 Fragile (HK)
13:00 - 13:30 The Gatling Gun Revival (HK)

Your Mum Stage
20:00 - 21:00 De La Soul (USA)
18:45 - 19:30 Brandt Brauer Frick (GER)
17:30 - 18:15 Bastille (UK)
16:15 - 17:00 Killersoap (HK)
15:15 - 15:45 The Yours (HK)
14:15 - 14:45 Ni.Ne.Mo (HK)
13:15 - 13:45 22 Cats (HK)

Pigeon Stage
17:45 - 18:30 Geste (FR)
16:45 - 17:15 9 Maps (HK)
15:45 - 16:15 Shaolin Fez (HK)
14:45 - 15:15 ReOrientate (HK)
13:45 - 14:15 Les Gromechkos (HK)
12:45 - 13:15 Ketchup & Mustard

Timeout Stage
19:00 - 22:00 Silent Disco (UK)
18:15 - 19:00 Rivermouth (UK)
17:15 - 17:45 Mark Gardener (UK)
16:15 - 16:45 Luke Sital-Singh (UK)
15:15 - 15:45 Ryan Hui (HK)
14:15 - 14:45 Mara Measor (HK)
13:15 - 13:45 Miya Dunets
12:15 - 12:45 Dreams Of Abbey

Robot Stage
20:00 - 21:00 Robot (HK)
18:30 - 19:00 Monsieur Graz (AUS)
17:30 - 18:00 Bassmen 3 (HK)
16:30 - 17:00 Ray's Dollar Disco (HK)
15:30 - 16:00 Living Discoheads
14:30 - 15:00 Biting Eye (HK)

New Era Stage
21:00 - 22:00 Tiga (CAN)
19:30 - 20:00 2012Black (HK)
18:15 - 18:45 Kid Fresh (HK)
17:00 - 17:30 Yao (HK)
15:45 - 16:15 Crimes Against Pop (HK)
14:15 - 15:15 Supersonic

Kite Stage
20:00 - 22:00 Magnetic Soul vs Heavy (HK)
18:45 - 20:00 Push (HK)